26.06.2025
Endring av maksimalt gebyr for forbrukere
I januar 2023 kom det en endring av Finansavtalelovens §2-4 med begrensninger for hvor høyt et fakturagebyr kan være. Forbrukertilsynet har redegjort for sin forståelse av loven.
Tilsynet presiserer at det fortsatt er lov å kreve fakturagebyr, men at gebyret ikke kan overstige de faktiske kostnadene selskapet har ved å utstede og sende regningen.
De påpeker at kostnadene for en papirfaktura er under 10 kroner, og for elektronisk faktura er de enda lavere. Dette gjelder fakturagebyr og ikke termingebyr.
Vi i Intrum er alltid opptatt av å følge gjeldene regler. Dersom dere tar et høyere fakturagebyr i dag, må dere endre dette snarest og senest innen 20. mai 2023.
Dersom Intrum likevel mottar saker til inkasso etter 20. mai 2023 der fakturagebyret er høyere enn 10 kroner, vil dere bli belastet for inkassosalæret.
Du kan lese mer om Forbrukertilsynets presisering på deres hjemmesider eller i Finansavtaleloven § 2-4.